Urządzenia BIOPTRON to urządzenia medyczne, znajdujące szerokie zastosowanie w profesjonalnych placówkach medycznych, specjalistycznych instytucjach, centrach odnowy biologicznej i ośrodkach sportu, jak również w warunkach domowych (urządzenia dostosowane do potrzeb indywidualnych użytkowników). BIOPTRON to system terapii światłem, który może być stosowany przez KAŻDEGO, i który wyróżnia: szeroki zakres zastosowań, łatwa obsługa, bezbolesny i krótki okres jednorazowego zabiegu oraz brak skutków ubocznych. Produkowane w Szwajcarii urządzenia BIOPTRON to efekt wykorzystania osiągnięć w dziedzinie innowacyjnych technologii. Urządzenia zostały zaprojektowane w sposób przyjazny dla użytkownika. Dla każdego urządzenia BIOPTRON są dostępne statywy podłogowe, co zwiększa wygodę stosowania światłoterapii i ułatwia jej dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Zastosowanie statywu zwiększa komfort zabiegu, umożliwiając naświetlanie dowolnej partii ciała. Urządzenia Bioptron różnią się wyłącznie rozmiarem i wzornictwem, natomiast emitowane przez nie światło, posiada jednakowe cechy fizyczne i przynosi jednakowe korzyści i efekty lecznicze dla ludzkiego organizmu.

Wszystkie urządzenie do Terapii Światłem BIOPTRON produkowane są przez BIOPTRON AG w Szwajcarii.

BIOPTRON AG to szwajcarska firma, która stała się członkiem Holdingu Zepter w połowie lat 90-tych. Lecznicze właściwości terapii światłem to efekt wieloletnich badań naukowych oraz wykorzystania potencjału, doświadczenia i wiedzy specjalistów pracujących dla Grupy Zepter. Wszystkie te elementy były i nadal są podstawą w procesie produkcji Systemu Terapii Światłem BIOPTRON.


O ZDROWIU

Nowy rozdział w opiece zdrowotnej

W przeciągu ostatnich dziesięcioleci, zarówno lekarze jak i pacjenci z entuzjazmem i zadowoleniem przyjmowali nowe rozwiązania w dziedzinie opieki zdrowotnej. W świecie nauki z ekscytacją podchodzono do nowatorskich przełomów w badaniach, podkreślając skuteczność różnorodnych metod leczenia. Niektóre z tych metod wykorzystują nowatorskie technologie podczas, gdy inne opierają się na działaniu praw natury i mechanizmach starych jak świat. Wiele z najbardziej efektywnych przykładów stanowi kombinację starożytnych i współczesnych idei, których połączenie otwiera nowy rozdział w nowoczesnej medycynie.

Obecnie obserwujemy duże zainteresowanie nowymi rozwiązaniami, które oferuje świat nauki. Jednocześnie powszechny jest również sceptycyzm, związany z obawą o skutki uboczne i problemy, które nowe metody i zabiegi mogą wywołać. W obecnych czasach, bardziej niż kiedykolwiek, ludzie pragną pogłębiać swoją wiedzę oraz czerpać z mądrości swych przodków. Marzymy o takich zabiegach leczniczych, którym możemy zaufać. Ludzie są także bardzo ostrożni i często stawiają pytania: „czy to bezpieczne?”, „czy dana metoda niesie ze sobą jakiekolwiek skutki uboczne?”. Chcą poznać i sprawdzić dostępne możliwości oraz mieć więcej kontroli nad własnym zdrowiem i zdrowiem swoich najbliższych. Z uwagi na fakt, że eksperci z dziedziny medycyny coraz bardziej polegają na holistycznym podejściu do profilaktycznej opieki zdrowotnej i leczenia, Terapia Światłem BIOPTRON jest powszechnie uznawana za pełnowartościowe uzupełnienie konwencjonalnych metod leczenia. Prawo Hipokratesa coraz mocniej akcentowane jest w dzisiejszej medycynie:

„Po pierwsze, nie krzywdź” i „Czcij leczniczą moc natury”.

Przełom w medycynie: System Terapii Światłem BIOPTRON
System Terapii Światłem BIOPTRON to skuteczna technologia oraz rozwiązanie będące efektem wizjonerskiego zaangażowania wybitnych specjalistów. Na początku lat 80-tych zespół naukowców odkrył niezwykłe właściwości polichromatycznego światła spolaryzowanego. Na podstawie tych badań został opracowany System Terapii Światłem BIOPTRON. Od 1988 roku, BIOPTRON AG inwestuje w zaawansowane badania i rozwój nowych produktów, aby osiągnąć optymalną kliniczną skuteczność w leczeniu terapią światłem.

System Terapii Światłem BIOPTRON oparty jest na dwudziestoletnim doświadczeniu oraz stosowany zarówno przez lekarzy specjalistów i pielęgniarki w szpitalach, jak i przez rodziny oraz indywidualnych użytkowników, którzy korzystają z pozytywnego wpływu światła na cały ludzki organizm w domowym zaciszu.

Opatentowana technologia Systemu Terapii Światłem BIOPTRON to doskonałe uzupełnienie metod klinicznych, które przyspiesza proces leczenia wielu różnorodnych dolegliwości, przynosząc znakomite wyniki w leczeniu oraz w profilaktyce. Czym jest Światłoterapia BIOPTRON ? To najwyższej jakości technologia, nowoczesne wzornictwo, to metoda, która nie sprawia trudności użytkowania oraz nie powoduje żadnych efektów ubocznych. Światło BIOPTRON to doskonała metoda uzupełniająca leczenie, która z powodzeniem stosowana jest zarówno w otoczeniu domowym, jak i w profesjonalnych placówkach specjalistycznych.

Starożytna terapia światłem
światło słoneczne – źródło życia

Wykorzystanie terapii światłem w medycynie ma długą historię. Pierwszym źródłem światła w fotomedycynie było naturalne światło słoneczne. Nawet w starożytnym Egipcie światło słoneczne było wykorzystywane w celach leczniczych. Później, Hipokrates opisał korzystne zastosowanie światła słonecznego w leczeniu różnych dolegliwości zdrowotnych. Pomimo że, terapia światłem słonecznym nie miała żadnego znaczącego uzasadnienia i poparcia w tamtych czasach, jego lecznicza moc była niepodważalnym faktem, dlatego też rzymscy i arabscy medycy wprowadzili terapię światłem do ogólnego stosowania w medycynie.
Dzisiaj wiadomo, że ludzki organizm przekształca światło w energię elektrochemiczną, która aktywuje łańcuch reakcji biochemicznych w komórkach. Reakcje te nie ograniczają się tylko do leczonej powierzchni na ciele, lecz obejmują cały organizm.

Terapia Światłem BIOPTRON - nowa fala w opiece zdrowotnej

System Terapii Światłem BIOPTRON

Starożytna Terapia Światłem. Światło słoneczne - źródło życia

 

 


ZALETY PRODUKTU

Odkrycie

Duński medyk Niels Ryberg Finsen odkrył nowoczesną terapię światłem około 100 lat temu. W 1903 roku przyznano mu nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny, za osiągnięcia w terapii światłem. Finsen stworzył pierwsze urządzenie, które generowało technicznie zsyntetyzowane światło słoneczne i uzyskał wybitne wyniki w leczeniu pacjentów, cierpiących na pewien rodzaj gruźlicy skóry.

Duński lekarz Niels Ryberg Finsen odkrył nowoczesną metodę terapii światłem około 100 lat temu.

Niels Ryberg Finsen

Rozwój Terapii Światłem BIOPTRON

W początkowym stadium badań i rozwoju fotomedycyny bazowano na części podczerwieni i spektrum ultrafioletu. Na początku lat 80-tych, zespół badaczy opracował źródło światła, które oryginalnie opierało się na niskopoziomowej terapii laserowej, ale działało z niemal całym zasięgiem światła widzialnego i częścią podczerwieni. Przeprowadzone badania wykazały pewne cechy fizyczne, które są niezbędne dla skuteczności terapii światłem. Wykorzystując wyniki tych badań opracowano System Terapii Światłem BIOPTRON. BIOPTRON AG nieustannie współpracuje z ekspertami, naukowcami i lekarzami w wielu krajach w celu zwiększania efektywności terapeutycznej Terapii Światłem BIOPTRON.

Certyfikat Jakości Leczenia

BIOPTRON AG – gwarancja najwyższej jakości

Wewnętrzne laboratoria BIOPTRON AG nieustannie angażują się w testowanie i optymalizację urządzeń BIOPTRON, poddając je testom przeprowadzanym przez niezależne instytucje. Efektem tych prac są liczne certyfikaty przyznane urządzeniom BIOPTRON. Procedury w naszym biznesie, wliczając R&D (badania i rozwój), ocenę dostawców, dostarczanie komponentów niezbędnych do produkcji, systematycznie przeprowadzane kontrole i sam w sobie produkt, spełniają najwyższe standardy, zgodnie z medyczną dyrektywą 93/42/EEC Unii Europejskiej, jak również z regulacjami, obowiązującymi na rynkach lokalnych.

Certyfikaty
1. Certyfikat Gwarancji Jakości (EN ISO 9001)
2. Certyfikat Gwarancji Jakości (EN ISO 13485)
3. Certyfikat Systemu Gwarancji Jakości (dyrektywa 93/42/EEC) wystawione przez FDA.
Dodatkowe informacje : „510(k) Premarket Notification Database”Our 510(k) No: K032216

BIOPTRON AG
Certyfikaty fabryki BIOPTRON firmy Zepter

  • DEKRA certyfikat kontroli jakości: EN ISO 9001:2008 – EN ISO 13485:2012 + AC:2012
  • DEKRA certyfikat urządzeń medycznych spełniających Aneks II, Sekcja 3 Dyrektywy 93/42/EEC (Jednostka notyfiikująca ID 0124)
  • Deklaracja poświadczenia przez DEKRA (Europejska jednostka notyfikująca) wszystkich produktów wydana w 2013 (21.07.2013) .
Certyfikat Gwarancji Jakości
Certyfikat Gwarancji Jakości

Nauka i badania

Lata doświadczeń i badań potwierdziły pozytywne efekty, płynące ze stosowania Terapii światłem BIOPTRON oraz szeroką gamę zastosowań tej terapii w wielu dziedzinach medycyny. Zespół badawczy BIOPTRON AG nieustannie współpracuje z ekspertami, badaczami i specjalistami z dziedziny medycyny w wielu krajach, w celu przetestowania właściwości i skuteczności terapeutycznej Terapii Światłem BIOPTRON.

Lista referencji naukowych
Lekarze na całym świecie zalecają stosowanie Terapii Światłem BIOPTRON.

Przeprowadzone badania

[1] T.Kubasova, M.Horvath, K. Kocsis and M.Fenyö: Effect of visible light on some cellular and immune parameters. Immunology and Cell Biology, 1995, 73; 239-244.

[2] M.Fenyö, J.Mandl and A.Falus: Opposite effect of linearly polarized light on biosynthesis of interleukin-6 in a human B lymphoid cell line and peripheral human monocytes. Cell Biology International, 2002, 26(3); 265-269.

[3] T.Kubasova, M.Fenyö, Z.Somosy, L.Gazso and I.Kertesz: Investigations on biological effect of polarized light. Photochemistry and Photobiology, 1988, 48; 505-509.

[4] P.Bolton, M.Dyson and S.Young: The effect of polarized light on the release of growth factors from the U-937 macrophage-like cell line. Laser Therapy, 1992, 2(3); 33-37.

[5] I.Kertesz, M.Fenyö, E.Mester and G.Bathory: Hypothetical physical model for laser dissimulation. Optics and Laser Technology, 1982, 16; 31-32.

[6] K.A.Samoilova, K.D.Obolenskaya, A.V.Vologdina, S.A.Snopov and E.V.Shevchenko: Single skin exposure to visible light induces rapid modification of entire circulation blood – 1. Improvement of rheologic and immune parameters. Progress in Biomedical Optics/Proceedings of Low-Power Light on Biological Systems, 1998, IV; 90-103.

[7] J.E.Roberts: Visible light induces changes in the immune response through an eye-brain mechanism (photoneuroimmunology), Journal of Photochemistry and Photobiology, B: Biology, 1995, 29(1); 3-15.

Leczenie ran

[8] L.Medenica and M.Lens: The use of polarised polychromatic non-coherent light alone as a therapy for venous leg ulceration. Journal of Wound Care, 2003, 12(1); 37-40.

[9] S.Monstrey, H.Hoeksema, H.Saelens, K.Depuydt, M.Hamdi, K.Van Landuyt and P.Blondeel: A conservative approach for deep dermal burn wounds using polarised-light therapy. British Journal of Plastic Surgery, 2002, 55; 420-426.

[10] 10. P.Iordanou, G.Baltopoulos, M.Giannakopoulou, P.Bellou and E.Ktenas: Effect of polarized light in the healing process of pressure ulcers. International Journal of Nursing Practice, 2002, 8(1); 49-55.

[11] S.Monstrey, H.Hoeksema, K.Depuydt, G.Van Maele, K.Van Landuyt and P.Blondeel: The effect of polarized light on wound healing. European Journal of Plastic Surgery, 2002, 24(8); 377-382. 
Invited commentary: W.Vanscheidt, The effect of polarized light on wound healing. European Journal of Plastic Surgery, 2002, 24(8); 383.

[12] Colic MM, Vidojkovic N, Jovanovic M, Lazovic G. The use of polarized light in aesthetic surgery.  Aesthetic Plast.Surg.  2004;28(5):324-7.

[13] Tomashuk IP, Tomashuk II. [Clinical efficacy of alprostan in combination with „Bioptron-II” rays and iruxol-miramistin in the treatment of the diabetic foot complicated by atherosclerosis].  Klin.Khir.  2001;(8):49-51.

Leczenie bólu

[14] M.F.Ballyzek, V.Vesovic-Potic, X.He, A.Johnston: Efficacy of polarized, polychromatic, non-coherent light in the treatment of chronic musculoskeletal neck and shoulder pain. Unpublished material, BIOPTRON AG, Wollerau, Switzerland (2005).

[15] Stasinopoulos D. The use of polarized polychromatic non-coherent light as therapy for acute tennis elbow/lateral epicondylalgia: a pilot study. Photomedicine and Laser Surgery 2005;23(1):66-69.

[16] D.Stasinopoulos, I.Stasinopoulos and M.I.Johnson: Treatment of carpal tunnel syndrome with polarized polychromatic noncoherent light (Bioptron light): a preliminary, prospective, open clinical trial. Photomedicine and Laser Surgery, 2005;23(2):225-228.

[17] I.Stasinopoulos: Report of the rheumatology and rehabilitation centre. Unpublished material, Greece (1990).

[18] Lymans’kyi I, Tamarova ZA, Huliar SO. [Suppression of visceral pain by action of the low intensity polarized light on acupuncture antinociceptive points].  Fiziol.Zh.  2003;49(5):43-51.

Dermatologia

[19] Aronis, A.Braziotis, K.Kafouros, N.Pagratis, Th.Papakostas and P.Venetsanos: The action of visible polarized light on skin diseases. Poster presentation at the 18th International Congress of Dermatology, New York, USA (1992).

[20] Bartos Z.; The use of the BIOPTRON Light Therapy System in the treatment of skin disorders; Kiskunfélegyháza City Hospital and Polyclinic Department of Dermatological and Venerreal Diseases; Experience report; Hungary (2004).

[21] Charakida Aikaterini, Deaton Edward D. Charakida Marietta, Mouser Paul et al.; Phototherapy in the Treatment of Acne Vulgaris. What is the Role?; Am J Clin Dermatol; 5(4):211-216(2004).

Pediatria

[22] Burkin IA, Okateyev VS, 2004. The use of BIOPTRON Light Therapy in the treatment of children with musculoskeletal injuries. Clinical Experience Report. Traumatology Department, Sperandsky; Municipal Children’s Hospital, Moscow, Russia.

[23] Cerná O. The BIOPTRON Light Therapy in the life support and intensive care unit, Abstract, Congress Proceedings, Prague, Czechoslovakia 2005.

[24] Khan MA, 2001, Report on use of BIOPTRON polychromatic incoherent polarized light in paediatrics, Experience Report. Russian Scientific Centre of Reconstructive Medicine and Balneotherapy, Moscow, Russia.

[25] Khan MA, Erdes SI. Clinical efficiency of BIOPTRON polychromatic polarized light in the treatment of atopic dermatitis and frequent respiratory diseases in children, Allergology and Immunology in Paediatrics, N3 (14), September 2008.

Lecznie SAD

[26] Avery DA, Kizer D, Bolte MA et al.: Bright light therapy of subsydromal seasonal affective disorders in the workplace: morning vs. afternoon exposure. Acta Psychiatrica Scandinavica 2001; 103:267 -274.

[27] Eastrnan Cl, Young MA, Fogg LF, Lìu L, Meaden PM: Bright light treatment of winter depression: a placebo-controlled trial. Arch Gen Psychiatry 1998; 55: BB3 – 889.

[28] Lam RW and Levitt A: Canadian Consensus Guidelines for the Treatment of SAD, A Summary of the Report of the Canadian Consensus Group on SAD, Can J Diagnosis 1998; Suppl. 1 – l5.

[29] Lee TM, Chan CC: Dose-response relationship of phototherapy for seasonal affective disorder: a meta’analysis. Acta Psychiatr Scand 1999; 99; 315 – 323.

Leczenie ran za pomocą BIOPTRON

Badania BIoptorn

Innowacyjne Lampy Bioptron

 

 


ZALETY PRODUKTU

Czym jest światło BIOPTRON?

Urządzenie BIOPTRON jest opatentowanym na całym świecie urządzeniem medycznym, przeznaczonym do terapii światłem, wyposażonym w specjalny element optyczny, emitującym światło podobne do części spektrum elektromagnetycznego, wytwarzanego naturalnie przez słońce, lecz pozbawione szkodliwego promieniowania UV.

Terapia Światłem BIOPTRON działa w naturalny sposób, zwiększając zdolność organizmu do regeneracji i wspomaga utrzymanie równowagi, a zatem pomaga uwolnić i wyzwolić własny potencjał leczniczy. Kiedy energia światła spolaryzowanego dociera do tkanek wywołuje proces biostymulacji (oznacza to, że w pozytywny sposób stymuluje różne biologiczne procesy w organizmie, wspomagając prawidłowe funkcjonowanie organizmu).

Terapia BIOPTRON to przyjazna dla użytkownika i niefarmakologiczna metoda leczenia, powszechnie używana oraz zatwierdzona w medycynie. W przeciągu niespełna 15 lat podczas przeprowadzanych na całym świecie badań klinicznych udowodniono, że wspomaga konwencjonalne metody leczenia ostrych i przewlekłych ran, jak również leczenie ran pooperacyjnych. To metoda doskonale oddająca istotę filozofii leczenia Hipokratesa : „Primum non nocere” („Po pierwsze, nie rób krzywdy”) i „Vis Medicatrix Naturae” („Czcij leczniczą moc natury”). System Terapii Światłem BIOPTRON jest zatwierdzony jako urządzenie medyczne zgodnie z Dyrektywą 93/42/EEC.

 Terapia światłem BIOPTRON dla skóry
POLARYZACJA
Światło BIOPTRON jest światłem spolaryzowanym: jego fale poruszają się (oscylują) w równoległych płaszczyznach.
Światło emitowane przez urządzenie BIOPTRON osiąga polaryzację na poziomie 95 %.

Spolaryzowane Światło BIOPTRON

Szkło
ponad 95 % polaryzacji emitowanego spektrum
Polaryzacja poprzez odbicie
POLICHROMIA
Światło BIOPTRON jest światłem polichromatycznym (wielobarwnym). Oznacza to, że obejmuje ono nie tylko jedną
długość fali (jak światło laserowe), lecz szeroki zakres, włącznie ze światłem widzialnym z udziałem podczerwieni.
Długość fali Światła BIOPTRON obejmuje zakres od 480 nm do 3,400 nm.
Spektrum elektromagnetyczne BIOPTRON nie zawiera promieniowania UV!

Światło BIOPTRON jest światłem polichromatycznym

Ultrafiolet
Podczerwień
Światło BIOPTRON
INKOHERENCJA
W odróżnieniu od światła laserowego, Światło BIOPTRON jest niekoherentne lub poza fazą światła.
Oznacza to, że fale światła nie są zsynchronizowane.

Światło BIOPTRON jest inkoherentne lub poza fazą światła

Światło koherentne
inaczej „w fazie”
Światło laserowe
Światło niekoherentne
inaczej „nie w fazie”
Światło BIOPTRON
MAŁY POBÓR ENERGII
Światło BIOPTRON charakteryzuje niska gęstość energii. Ten rodzaj energii wywołuje efekty biostymulacyjne i pozwala, by światło pozytywnie pobudzało różne biologiczne procesy w organizmie.Światło BIOPTRON ma niską gęstość energii
EFEKTY BIOSTYMULACYJNE
Światło BIOPTRON wywołuje efekty biostymulacyjne: gdy jest stosowane na skórze, stymuluje czułe na światło
wewnątrzkomórkowe struktury i molekuły. To inicjuje reakcję łańcuchową w komórkach i powoduje tak zwaną
wtórną odpowiedź, która wychodzi poza obszar skóry poddawany naświetlaniu i oddziałuje na całe ciało.
Śiatło BIOPTRON wywołuje efekty biostymulacyjne: kiedy jest stosowane na skóze stymuluje wrażliwe na światło wewnątrzkomórkowe struktury i molekułySTYMULUJE I REGULUJE
Terapia Światłem BIOPTRON stymuluje i reguluje procesy naprawcze i regeneracyjne, jak również
wspomaga procesy układu immunologicznego organizmu.DZIAŁA W NATURALNY SPOSÓB
Terapia Światłem BIOPTRON działa w naturalny sposób, podtrzymując zdolność organizmu do regeneracji,
uwalnia w organizmie własny potencjał leczniczy. Światło BIOPTRON jako aparat terapeutyczny
jest popularną metodą leczenia różnorodnych dolegliwości stosowaną już od ponad 15 lat.